s4a
s4b
s4c
s4d
s4e
Dzisiaj jest: 16.07.2018
Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

E-postcards

See the photo gallery: Slideshow

Statistics

Ostatnie 30 dni: 12120

All visits: 342888

Online users: 12

Gospodarka

published: 2014-03-27

I. CHARAKTERYSTYKA GOSPODARCZA POWIATU

Obszar powiatu ryckiego stanowi atrakcyjne miejsce lokalizacji inwestycji. Korzystne warunki zapewniają mu w głównej mierze: przebiegające ważne linie drogowe i kolejowe, dostępność wykwalifikowanej kadry, położenie geograficzne w rejonie doliny rzeki Wieprz i doliny Wisły rzutujące na wysokie walory krajobrazowe powiatu, zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej, korzystne warunki do rozwoju energetyki w oparciu o źródła geotermalne i zasoby energetyczne wiatru, dobre warunki naturalne dla rozwoju upraw ogrodniczych.

Na obszarze powiatu ryckiego w 2009 r. funkcjonowało 3709 podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON. Wzrost liczby podmiotów w ostatnich latach dotyczył zarówno sektora prywatnego jak i publicznego, lecz w prywatnym był znacznie wyższy. W ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano zwiększenie liczby firm prywatnych niemal we wszystkich kategoriach.

Wśród firm działających na terenie powiatu w przewadze występują podmioty usług rynkowych, w tym głównie usług handlu i napraw stanowiące 33,4% ogółu podmiotów oraz obsługi nieruchomości i firm (10,1%) i pośrednictwa finansowego (3,3%). Dość licznie reprezentowany jest sektor produkcyjny, w tym przemysł (9,9%) i dynamicznie rozwijające się budownictwo (13,2%). Wśród firm przemysłowych największym udział na rynku mają branże: spożywcza (11,8% ogółu firm przemysłowych), drzewna ( 12,4%), metalowa (17,9%) odzieżowa (9,8%), napraw, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń (9,2%).

Rozwój sektora usług nierynkowych w tym administracji, edukacji i ochrony zdrowia warunkuje poziom życia ludności powiatu, przyczyniając się również pośrednio do rozwoju przedsiębiorczości. Usługi nierynkowe na terenie powiatu, zwłaszcza w zakresie edukacji i ochrony zdrowia, są na poziomie dość dobrym ( edukacja stanowi 5,1% natomiast ochrona zdrowia 4,5% ogółu podmiotów).

Rozmieszczenie różnych form działalności gospodarczej w gminach powiatu ryckiego jest dość zróżnicowane. Pod względem liczebności podmiotów gospodarczych liderami są miasta: Dęblin (1248 podmiotów) i Ryki ( 1121 podmiotów). Do stosunkowo dobrze rozwiniętych gmin wiejskich pod względem gospodarczych należą: gmina Ryki (451 podmiotów) i Kłoczew (301 podmiotów).

Poziom nasycenia przedsiębiorczością na 10 tys. mieszkańców stanowi jeden z mierników zarówno aktywności gospodarczej i kreatywności mieszkańców, jak również atrakcyjności inwestycyjnej powiatu i poszczególnych gmin.

II. NAJWIĘKSZE FIRMY NA TERENIE POWIATU RYCKIEGO

Do największych firm na terenie powiatu ryckiego sektora przemysłowego, usługowego i rolniczego zaliczają się:

W Gminie Ryki:

1.      Spółdzielnia Mleczarska - produkcja serów, serwatki w proszku,

2.      Z.P.O.W. „Polski Ogród” - przetwórstwo owocowo-warzywne,

3.      JUWENT s.c. - produkcja urządzeń klimatycznych i wentylacyjnych,

4.      JUWENT sp. z o.o. - produkcja drzwi antywłamaniowych

5.      PUMAR - producent stolarki budowlanej, systemy ociepleń, meble, oświetlenie, artykuły instalacyjno-sanitarne, technika grzewcza, wyposażenie łazienek, glazura, terakota, kleje, lakiery,

6.      P.P.H.U. Romex - produkcja zniczy - hurtowa sprzedaż kwiatów sztucznych, wiązanek i bukietów,

7.      P.P.H.U. Sławomir Kisiel - produkcja zniczy

8.      Leki Natury - przedsiębiorstwo farmaceutyczne - produkcja leków ziołowy

W mieście Dęblin:

1.      Wojskowe Zakłady Inżynieryjne - przemysł metalowo-maszynowy. W głównej mierze remonty i modernizacja sprzętu przeprawowego i budowy mostów. Remonty sprzętu gąsienicowego, spycharki, samochody ciężarowe, remonty kompleksowe, naprawy przedzespołów maszyn inżynieryjnych, naprawy powypadkowe, siłowniki hydrauliczne, szeroka gama prac związanych z obróbka metali,

2.      Wojskowe Zakłady Lotnicze - działalność remontowa, naprawy profilaktyczne i awaryjne wojskowych i cywilnych statków powietrznych oraz ich wyposażenia. Producent elementów gumowych, uszczelnień, profili, przewodów ciśnieniowych itp. Produkcja detali i elementów wg specyfikacji klientów, wykonanie malarskich i galwanicznych powłok antykorozyjnych detali i urządzeń,

3.      ALLMIZ - producent mrożonych owoców i warzyw w dużej palecie asortymentowej, chłodnia posiada status przetwórni ekologicznej,

4.      SANCHEM - producent środków chemicznych do mycia i dezynfekcji. Dostawa i montaż nowoczesnych urządzeń technicznych do mycia i dezynfekcji. Prowadzenie szkoleń z zakresu higieny i BHP,

5.      P.P.H.U. AGBO - producent czapek i szalików z dzianin dla niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych,

6.      P.P.H.U. DAREX - producent czapek i szalików dla dzieci i dorosłych sygnowanych znakiem GRANS®,

7.      P.H.U. PROHAN - technika sanitarna i grzewcza. Projektowanie sieci i instalacji centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnych, gazowych, projektowanie i wykonawstwo kotłowni gazowych i olejowych, sprzedaż, montaż i serwis kotłów gazowych i olejowych, sprzedaż armatury ciepłowniczej i sanitarnej, komplementacja dostaw

W Gminie Stężyca:

1.      Gospodarstwo Ogrodnicze JMP Flowers  - producent kwiatów róży, anturium i storczyka,

2.      P.P.H.U. LEDROB - produkcja drobiu. Hurtownia drobiu,

3.      P.H.P.U. MAREX - producent odzieży dla dzieci, młodzieży i dorosłych, produkcja dzianin bawełnianych oraz poliestrowych.

W gminie Kłoczew:

1.      ULMER sp. j. - przetwórstwo owocowe i warzywne, zamrażalnia owoców i runa leśnego.

 

 

III.             TERENY INWESTYCYJNE W POWIECIE RYCKIM

Gmina Ułęż

·         Strefa przedsiębiorczości „Północna” o powierzchni 25 ha w Sobieszynie, przeznaczona w Planie Zagospodarowania Przestrzennego na usługi produkcyjne i składy. Teren dostępny z drogi krajowej nr 48, wyposażony w sieć wodociągową, elektroenergetyczną i telefoniczną. Planowane utworzenie Podstrefy Sobieszyn Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren stanowi własność komunalna;

·         Strefa przedsiębiorczości „Południowa” o powierzchni ok. 55 ha w Sobieszynie, przeznaczona w Przestrzennym Planie Zagospodarowania na usługi produkcyjne i składy. Teren dostępny z drogo krajowej nr 48 i dróg powiatowych nr 1249 i 1435. Sieć wodociągowa doprowadzona do granicy terenu, projektowana linia WN 110 kV. Możliwość powiększenia strefy SSE o wymieniony teren. Teren stanowi własność komunalną.

Gmina Nowodwór

·         Teren o powierzchni 3ha w miejscowości Nowodwór, w Przestrzennym Planie Zagospodarowania przeznaczony pod działalność usługowo-produkcyjną, wyposażony w wodociąg i sieć elektroenergetyczną. Teren stanowi własność prywatną. Obecnie jest użytkowany rolniczo.

·         Teren o powierzchni 1,5 ha w miejscowości Trzcianki, w Planie Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczony pod działalność usługowo-produkcyjną, wyposażony w wodociąg i energię elektryczną. Teren stanowi własność prywatną. Obecnie jest użytkowany rolniczo.

·         Teren o powierzchni 3 ha w miejscowości Niedźwiedź, w Przestrzennym Planie Zagospodarowania przeznaczony pod działalność usługowo-produkcyjną, wyposażony w wodociąg i energię elektryczną. Teren stanowi własność prywatną. Obecnie jest użytkowany rolniczo.

·         Teren o powierzchni 3 ha w Grabowie Szlacheckim, w Przestrzennym Planie Zagospodarowania przeznaczony pod działalność usługowo-produkcyjną, wyposażony w wodociąg energię elektryczną. Teren stanowi własność prywatną. Obecnie jest użytkowany rolniczo.

Miasto Dęblin

·         Teren o powierzchni łącznej 6,68 ha, w tym 3,65 ha to własność komunalna, 2,4 ha własność PKP, 0,86 ha własność prywatna osób publicznych. W Miejskim Przestrzennym Planie Zagospodarowania teren przeznaczony jest pod przemysł i składy. Obecnie zagospodarowanie terenu stanowią nieużytki oraz zdekapitalizowana zabudowa mieszkaniowa, przeznaczona do likwidacji. Teren wyposażony w sieć elektryczną, gazową, wodę do celów socjalnych, łącze telekomunikacyjne.

·         Teren o powierzchni 11,9557 ha, w Miejskim Przestrzennym Olanie Zagospodarowania przeznaczony pod funkcje turystyczną z możliwości realizacji infrastruktury sportowej. Obecnie stanowi on nieużytek. Teren jest własności komunalną. Brak wyposażenia w media.

·         Teren o powierzchni 0,3316 ha, obecnie nieużytkowany, wyposażony w podziemną linię elektroenergetyczną średniego napięcia. Przez teren przebiega kanał ciepłowniczy. Stanowi własność ciepłowniczą.

Czytano: 0