s4a
s4b
s4c
s4d
s4e
Dzisiaj jest: 16.07.2018
Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

E-postcards

See the photo gallery: Slideshow

Statistics

Ostatnie 30 dni: 12121

All visits: 342889

Online users: 14

published: 2016-03-29 09:35:02

21 marca br. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości, na sali gimnastycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dęblinie odbył się festyn profilaktyczny pod hasłem „TRZEŹWO, ZDROWO, KOLOROWO”. Przedsięwzięcie miało na celu trafić do świadomości młodych ludzi, by pomóc im w podejmowaniu właściwych decyzji życiowych, wolny od wszelkich używek - papierosów, alkoholu, narkotyków i dopalaczy. 

Po raz pierwszy działania profilaktyczne skupiły się również na niebezpiecznych używkach, jakimi są właśnie dopalacze. Rozumiejąc potrzebę pracy profilaktycznej, pedagodzy szkolni z wielkim entuzjazmem przystąpili do organizacji festynu. Nad całością działań czuwali pracownicy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Dęblinie. W tym roku do udziału i pomocy w festynie, po raz pierwszy włączyli się uczestnicy i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, co było bardzo cenne i pozwoliło na jeszcze szerszą integrację środowisk.

Festyn rozpoczął się wraz z przybyciem uczestników (uczniów wraz z opiekunami) oraz zaproszonych gości. Dyrektor Poradni - Magdalena Piechota wszystkich przybyłych gości i uczniów uroczyście przywitała i omówiła cel całego przedsięwzięcia. Przypomniała również historię obchodów tego święta z lat poprzednich. Uwagę przybyłych na festyn przykuło również wystąpienie Prezesa Klubu „KROKUS”, który omówił działalność Abstynenckiego Rodzinnego Stowarzyszenia. Podczas festynu uczniowie dobrze się bawili a jednocześnie poszerzyli swoją wiedzę na temat mechanizmu uzależnień, sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Poznali możliwości instytucji świadczących pomoc osobom z problemem alkoholowym. Odbyła się Podczas świętowania odbyła się też krótka, ale jakże wymowna prelekcja Kuratora Zawodowego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Rykach. Pani Marzena Prządka zaciekawiła uczniów swoim przemówieniem, w którym mocno podkreśliła skutki zażywania dopalaczy.  Wszyscy mieli okazję zobaczyć jak wygląda alkomat i przetestować na sobie działanie alkogogli symulujących stan nietrzeźwości (obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji czy niemożność określenia kierunków). Ponadto każdy z uczestników festynu otrzymał plakietkę z napisem „Dopalacze kradną życie”.

Kolejnym punktem programu było wykonanie przez dzieci i młodzież plakatów zgodnie z wylosowanymi hasłami. Uczniowie zostali podzieleni na 8 drużyn, z czego każda liczyła 5 uczestników w różnym wiekui z innej szkoły. Za pomocą dostępnych pakietów artystycznych uczniowie wykonali przepiękne i twórcze prace plastyczne, które następnie zaprezentowali przybyłym gościom. Za czynny udział w festynie uczniowie otrzymali upominki, które zostały wręczone przez Panią Burmistrz Miasta Dęblin. Podsumowaniem wydarzenia było wystąpienie uczennicy z Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie, która ujęła wszystkich swoim śpiewem, wykonując utwory o tematyce profilaktycznej. Wszyscy uczestnicy na zakończenie festynu otrzymali ciepły posiłek (pizzę, soczek i ciasto). 

Duży wkład w organizację przedsięwzięcia (udostępnienie sali gimnastycznej, dekoracje oraz nagłośnienie) miał Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy a także Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dęblinie. Dzięki pomocy i uprzejmości pracowników wymienionych placówek festyn przebiegł zgodnie z założonym harmonogramem. Po raz 10 dzieci, młodzież, pedagodzy i specjaliści z Poradni przygotowali zabawę, aby podkreślić, że profilaktyka nie musi być nudna !

Praca profilaktyczna w Poradni znajduje swoje ważne miejsce już od wielu lat i nie kończy się wraz z festynem …

 

Realizator przedsięwzięcia: Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Dęblinie

  • Magdalena Piechota - dyrektor poradni
  • Katarzyna Michałowska - pedagog, koordynator przedsięwzięcia
  • Patrycja Augustynopolska - psycholog
  • Maria Fal - Kamińska - pedagog
  • Izabela Olejarska - Zawada - psycholog
  • pedagodzy szkolni.

tekst/foto Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Dęblinie 

Czytano: 387

go back