s4a
s4b
s4c
s4d
s4e
Dzisiaj jest: 16.07.2018
Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

E-postcards

See the photo gallery: Slideshow

Statistics

Ostatnie 30 dni: 12133

All visits: 342901

Online users: 12

published: 2016-03-21 08:24:26

Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany. Nie zapomnij, że każde życie, nawet bezsensowne w oczach ludzi, ma wieczną i nieskończona wartość w oczach Boga”.Powyższe słowa wielkiego Polaka - Jana Pawła II - zacytowała Anna Dymna 14 marca 2016 r., w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie odbył się finał XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. W gronie najlepszy teatrów z całej Polski znalazła się również grupa teatralna „Kreska” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rykach.

          Jak co roku, w prowadzeniu finału „Albertiany”, Annie Dymnej - znanej aktorce,pomysłodawczyni festiwalu izałożycielce Fundacji „Mimo Wszystko”,partnerowała Lidia Jazgar, wokalistka, scenarzystka, reżyserka i konferansjerka.Publiczność powitał także ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - Prezes Fundacji im. Brata Alberta oraz prof. Krzysztof Orzechowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego.

        W tegorocznej „Albertianie” udział wzięło osiemdziesiąt ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych z całej Polski: zgłoszono sześćdziesiąt dwa zespoły teatralne oraz trzydzieścioro troje wokalistów. Przeglądy eliminacyjne przeprowadzono w Chrzanowie, Toruniu, Zgierzu, Lublinie i we Wrocławiu.

        Laureaci konkursu, a wśród nich grupa teatralna „Kreska” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rykach wystąpiła w elitarnym gronie pięciu najlepszych zespołów w Polsce.

Zwycięzcy XVI „Albertiany” zaprezentowali się na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

       Nasi podopieczni wystąpili z „Bajką o uczuciach”, na podstawie opowiadania Bruno Ferrero.  Przedstawienie jest alegorią personifikującą ludzkie cechy, uczucia i emocje zamieszkujące odległą wyspę na oceanie. Ukazuje ich zachowania w obliczu tragedii, jaką jest zatonięcie wyspy. Tak naprawdę przedstawienie ukazuje nasludzi, nasze przywary, słabości i podpowiada nam, co tak naprawdę jest prawdziwą wartością w życiu człowieka, a o czym w codziennej pogoni za szczęściem często zapominamy.

Spektakl spotkał się z ogromnie pozytywnym odbiorem i wielkim aplauzem publiczności,

 a prowadząca Anna Dymna domagała się wręcz kontynuacji i drugiej części przedstawienia.

Podkreślano ogromne znaczenie teatroterapii, dzięki której osoby niepełnosprawne intelektualnie nie tylko uczą się rozumienia rzeczywistości i samych siebie, lecz także mogą się konstruktywnie aktywizować.

      Jak co roku, wręczono Medale Świętego Brata Alberta. Wyróżnienie otrzymują osoby szczególnie zasłużone w niesieniu pomocy ludziom niepełnosprawnym.

Otrzymali je: Kaja Godek - matka dziecka niepełnosprawnego, Monika Kuszyńska - piosenkarka, Jan Kościuszko - restaurator z Krakowa, Marcin Wlazły - sportowiec

 -za działalność na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych. Obecni byli także min. posłowie: Paweł Kukiz, Stanisław Tyszka.

      Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystości patronowało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

        Wyjazd do Krakowa był dla nas niezwykłym przeżyciem. Byliśmy dumni, że możemy godnie reprezentować nie tylko Nasze miasto, ale i cały Region, będąc jednymi z najlepszych w Polsce. - mówi Bożena Wasilewska kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rykach - Spacer po pełnym uroku Krakowie, gdzie każdy kamień to część Naszej narodowej historii, przepiękne i magiczne wnętrza Teatru, wielkie emocje towarzyszące występom finalistów, spotkanie z panią Anną Dymną i innymi znakomitymi gośćmi, odbiór statuetki i nagród dla całego zespołu - TO BYŁO „COŚ”!!! Mamy nadzieję, że może jeszcze kiedyś …ale nie zapeszajmy.

Czytano: 195

go back