s4a
s4b
s4c
s4d
s4e
Dzisiaj jest: 16.07.2018
Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

E-postcards

See the photo gallery: Slideshow

Statistics

Ostatnie 30 dni: 12145

All visits: 342913

Online users: 19

published: 2014-07-04 08:20:20

30 czerwca 2014 r. odbyła się 3 edycja Rajdu Odjazdowy Bibliotekarz połączona z podsumowaniem I półrocza akcji Biblioteki Promujące Zdrowie, której organizatorem są Starostwo Powiatowe w Rykach, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rykach oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rykach

 W poniedziałkowy ranek przy Miejsko-Gminnej Bibliotrce Publicznej w Rykach zaczął formować się peleton Odjazdowych Bibliotekarzy, którzy oprócz tradycyjnych pomarańczowych koszulek, mieli możliwość przyodziania niebieskich z napisem Biblioteka Promująca Zdrowie. Dodatkowo dzięki uprzejmości st. sierż. Katarzyny Szewczuk z Powiatowej Komendy Powiatowej Policji w Rykach grupa wyposażona została w elementy odblaskowe, które w znacznym stopniu polepszyły bezpieczeństwo przejazdu.

Dwie pierwsze edycje Rajdu organizowane zwyczajowo z okazji Tygodnia Bibliotek, miały swoje miejsca docelowe w Kłoczewie i Dęblinie (Masów). W tym roku celem Odjazdowych Bibliotekarzy była- Wyspa Wisła w Stężycy. Jednak zanim grupa bibliotekarzy tam dotarła- odwiedziła nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie- powstałą w wyniku projektu na rewitalizację centrum miasta. Po krótkiej wizycie i westchnieniach zachwytu, peleton złożony z ponad 20 bibliotekarzy m.in.: z Lublina (udział w rajdzie wzięła Małgorzata Pieczykolan z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie), Ryk, Kłoczewa, Dęblina i Stężycy, a także przedstawicieli Starostwa Powiatowego, Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej i ZSZ nr 1 w Rykach wyruszył przepiękną nadwiślańską ścieżką rowerową w kierunku Stężycy- gdzie w kompleksie Wyspa Wisła zaplanowano konferencję podsumowującą I półrocze akcji „Biblioteki Promujące Zdrowie”.

Gośćmi konferencji byli: Hanna Czerska-Gąsiewska Przewodnicząca Rady Powiatu w Rykach, Grażyna Domańska- z-ca Wójta Gminy Stężyca, a także Edyta Koziej i Konrad Tarnowski z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowych działań lokalnych bibliotek w ramach prowadzonej akcji profilaktycznej. Obecna na spotkaniu Hanna Czerska-Gąsiewska dziękując za podjęcie przez biblioteki tej szczytnej akcji, podkreśliła, że dzięki staraniom bibliotekarzy informacja w sposób bezpośredni dociera do zainteresowanych- w dzisiejszych czasach już nie wystarczy samo ogłoszenie o badaniach w szpitalu- dodała. W podobnym tonie wypowiadał się Konrad Tarnowski z WOK-u w Lublinie- podkreślając po raz kolejny, że akcja podjęta przez lokalne instytucje jest nie tylko nowatorska w województwie, ale i w kraju. Bibliotekarze- jak nikt inny znają dokładnie lokalne środowisko- dodał i w sposób bezpośredni potrafią do niego dotrzeć. Wielokrotnie podkreślano, że największą wartością prowadzonej akcji jest to, że może ona ocalić ludzkie życie. Anetta Okoń ze Starostwa Powiatowego w Rykach przedstawiła informacje jak działania bibliotekarzy przełożyły się na wskaźniki wykonywanych badań.

Sam przejazd rowerami i akcje podejmowane przez lokalne biblioteki (spotkania z dietetykami, farmaceutami, kosmetyczkami itp.) są przykładami promocji zdrowia. A profilaktyka- jak podkreśliła obecna na spotkaniu Przewodnicząca Rady Powiatu w systemie opieki zdrowotnej w którym brakuje pieniędzy- jest najtańsza. Można przypomnieć w tym miejscu stare powiedzenie- lepiej zapobiegać niż leczyć. Należy pamiętać również o tym, że każda choroba wcześnie wykryta jest uleczalna, a regularne badania zapobiegają poważnym komplikacjom. Warto również przypomnieć słowa przedstawicielki Gospodarza terenu Grażyny Domańskiej, która w wystąpieniu podsumowującym oficjalną część uroczystości stwierdziła: że lokalne samorządy zyskały od bibliotek wsparcie w działaniach prozdrowotnych.

Od samego początku akcji, wspiera działania lokalnych bibliotekarzy Pływalnia Powiatowa w Rykach. Tak stało się i tym razem. Wśród uczestników rajdu rozlosowano 5 wejściówek na Pływalnię Powiatową w Rykach.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania uczestnicy Rajdu mieli okazję do spotkania integracyjnego zorganizowanego przy grillu na terenie kompleksu Wyspa Wisła, który w sposób bardzo przyjazny i serdeczny przyjął uczestników rajdu.

A później w strugach ulewnego deszczu- grupa udała się w drogę powrotną do Ryk. Małgorzata Pieczykolan- kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie podsumowując rajd napisała: „Było super... to był prawdziwy odjazdowy dzień…”

Okazuje się, że w sposób bardzo naturalny można połączyć promocję bibliotek i czytelnictwa z promocją zdrowia działając na rzecz społeczności lokalnej.

Wojciech Niedziółka

Czytano: 662

go back