Statistics
Ostatnie 30 dni: 12142
All visits: 342910
Online users: 20
8 maja 2014 r. Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” zorganizowała wyjazd do miejscowości Sanniki na eliminacje w ramach III edycji Festiwalu Piosenki Ranczerskiej „Wilkowyjce”.
Wydarzenie ma na celu promowanie kultury ludowej i lokalnych twórców oraz upowszechnienie informacji o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Twórcy festiwalu poprzez nawiązanie do popularnego serialu „Ranczo”, nadali mu żartobliwą formę. W jury konkursu zasiedli aktorzy: Marta Chodorowska (serialowa Klaudia), Anna Ibreszer (aplikantka Francesca Andreani), Ewa Kuryło (odtwórczyni roli dyrektor szkoły - Wiesławy Oleś), Piotr Pręgowski (Patryk Pietrek), którzy oceniali profesjonalizm i zdolności wokalno-aktorskie uczestników oraz przedstawiciele MRiRW i ARiMR.
Eliminacje zostały przeprowadzone w obrębie czterech kategorii - piosenki nawiązującej do serialu „Ranczo”, skeczu dotyczącego działań PROW na lata 2007-2013, dań prozdrowotnych, fotografii oddającej piękno miejscowości oraz mody inspirowanej sztuką ludową. Obszar działań LGD reprezentowali Koło Gospodyń Wiejskich z Rososzy, Koło Gospodyń Wiejskich z Leopoldowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Ułęża oraz uczniowie z Gimnazjum im. Stefana Batorego ze Stężycy.
W kategorii piosenka jury zwracało szczególną uwagę na unikatowość melodii i słów wykonywanego utworu. Ideą twórców było malowanie słowem obrazu polskiej wsi, ukazanie stosunków panujących wśród jej społeczności, zwrócenie uwagi na nurtujące mieszkańców problemy oraz nawiązanie do serialu „Ranczo”. Na eliminacjach, jako pierwsze wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich z Leopoldowa w strojach ludowych. Zaprezentowana piosenka w zabawny sposób opisywała piękno miejscowości oraz pomoc unijną otrzymaną przez członków koła. Wykonawcy zwrócili szczególna uwagę na gospodarność i dobre kierownictwo miejscowych liderów - prezes LGD p. Anny Wąsowskiej oraz proboszcza parafii ks. Bogdana Kozioła. Zaakcentowano także zbieżność nazwisk włodarzy parafii leopoldowskiej i wilkowyjskiej. Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Rososzy, w swojej piosence, zwróciło uwagę na szczególną rolę kobiet w lokalnej społeczności. Nawiązując do przewagi kobiet w składzie Rady Sołeckiej i objęcie stanowiska sołtysa przez p. Jadwigę Łukasiak, żartobliwie wyśpiewało, że w Rososzy „kobiety rządzą mężczyznami”, podobnie jak w serialu. Członkowie koła wystąpili w strojach regionalnych. Jako ostatni w kategorii piosenki zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum im. Stefana Batorego w Stężycy. W swoim utworze pokazali jedność i zaangażowanie mieszkańców Stężycy w życie lokalnej społeczności poprzez organizowanie Ognisk Pokoleniowych, Święta Rosołu i zjednoczenia się przy realizacji kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego Wyspa Wisła. Młodzież przebrała się za postacie z serialu. Nie zabrakło zatem wójta, proboszcza, Michałowej czy Pietrka. Część uczennic wystąpiła w stężyckich strojach ludowych.
Gimnazjaliści ze Stężycy przygotowali również skecz dotyczący działań PROW na lata 2007-2013. Przedstawili w krzywym zwierciadle starania rodziny rolniczej Postrachówwsi o przyznanie dotacji unijnych. Swoim wystąpieniem młodzież oczarowała widownię i jury, którzy żywo reagowali na grę aktorską. Ze skeczem wystąpiło także Koło Gospodyń Wiejskich z Ułęża pokazujące scenkę rodzajową w jednym z typowych wiejskich domów. Panie z Ułęża w czasie przedstawienia połączyły kategorie prezentując podczas występu dania prozdrowotne, zdjęcia ukazujące piękno miejscowości oraz własnoręcznie wykonane stroje inspirowane sztuka ludową.
Po występach i uroczystym obiedzie, zapewnionym przez organizatora, uczestnicy eliminacji zwiedzili z przewodnikiem Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, które jest przykładem efektywnego wykorzystania środków unijnych w celu rozwoju turystyki i promocji regionu. Wyjazd na eliminacje do III Festiwalu Piosenki Ranczerskiej „Wilkowyjce” stał się świetną okazją do integracji międzypokoleniowej.
Czytano: 775
Poradnik interesanta
W regionie
W przygotowaniu